Як почати торгувати на європейській Медовій біржі
Ознайомтеся зі схемою роботи та вимогами для торгівлі
Варіанти торгівлі на інтернет-майданчиках
Медова біржа пропонує учасникам медового ринку можливість торгівлі на двох інтернет-майданчиках
torg.honeyprice.ua — сайт української Медової біржі для торгівлі на території України і укладення угод між жителями України;
honeyprice.de — сайт європейської Медової біржі для торгівлі в Європі і укладення угод між жителями різних країн. В тому числі, для продавців меду, продуктів бджільництва і бджільницького інвентарю з України, Молдови, Білорусі та Російської Федерації, які бажають продати свій товар європейським покупцям. Для жителів перерахованих країн на європейській Медової біржі діє спеціальна процедура реєстрації і розміщення оголошень, яка описана нижче.
Переваги торгівлі на Європейській Медовій біржі:
• Прямий вихід на Європейських імпортерів і ритейлерів
• Продаж меду, продуктів бджільництва та інвентарю за ринковими європейськими цінами
• Підтримка співробітником Медової біржі процесу створення оголошення і допомогу в переговорах із зарубіжними покупцями
Схема роботи на європейській Медовій біржі
Розміщення оголошень та переговори з покупцями здійснює співробітник біржі, за дорученням клієнта.
Подача
Продавець подає заявку через форму на цій сторінці. Після перевірки співробітником біржі, продавець подає опис товару для створення оголошення.
Оформлення
Співробітник біржі створює оголошення англійською та німецькою мовами та розміщує його на Європейській Медовій біржі.
Супровід
Співробітник біржі супроводжує угоду, консультує продавця та проводить переговори з покупцями з Європи.
Купівля-продаж
Співробітник біржі допомагає оформити документи на купівлю-продаж.
Підготовка
Після оформлення купівлі-продажу, продавець самостійно готує товар та документи для експорту.
Доставка товару
За допомогою логістичної компанії продавець доставляє товар до складу покупця в Європі.
Можливі варіанти продажу товару та вартість послуг
Товар пропонується до продажу в оголошенні на європейській Медовій біржі. Після того, як закордонного покупця на товар знайдено, продавець укладає угоду з покупцем, організує експортне оформлення товару та доставку (за свій рахунок) автомобільної партії товару до складу покупця в Європі. Це звичайний, широко поширений, варіант продажу на експорт.
Вартість послуг Медової біржі для цього варіанту поставки — 5% від суми угоди (за фактом угоди, укладеної між продавцем і покупцем).
Продавець організує експортне оформлення товару та доставку (за свій рахунок) автомобільної партії товару на склад Біржі в Німеччині. Європейська Медова біржа приймає товар на відповідальне зберігання та організує митне оформлення зі сплатою імпортного мита. Після цього, експортна партія товару розбивається на невеликі партії, які пропонуються до продажу на європейській Медовій біржі окремими оголошеннями, на умовах "поставка зі складу в Німеччині". Угоди укладаються з різними покупцями на кожну невелику партію.
Вартість послуг Медової біржі для цього варіанту поставки — 15% від суми угоди (за фактом угоди, укладеної між продавцем і покупцем на кожну дрібну партію).
— Можливість продати мед за вищою ціною. Так як партії невеликі, а сам мед знаходиться вже в Європі.
— Можливість продати мед більш широкому колу покупців. При прямій поставці на склад покупця, мінімальною партією є обсяг однієї автомашини. Для меду - це 20 тонн. Покупців, які можуть купити 1-2 тонни меду, набагато більше, ніж покупців, які можуть придбати 20 тонн. Крім того, багато європейських компаній бояться купувати товар з-за меж ЄС, наприклад з України. Вони не мають досвіду міжнародної торгівлі і бояться бути ошуканими. Купівля меду зі складу Біржі в Німеччині відбувається на внутрішньому ринку ЄС, що значно збільшує число потенційних покупців і підвищує довіру до товару.
— Можливість дробити партії на скільки завгодно малі, якщо на оголошення з великими партіями немає відгуку покупців. У той же час, при прямій поставці на склад покупця (варіант 1) мінімальна кількість для одного оголошення про продаж меду — 20 тонн.
— Можливість продавати в Європу сортовий мед. Продавець може відправити на склад Біржі одну експортну партію (20 тонн), яка складається з різних сортових медів (по 1-5 тонн) та продавати їх зі складу за сортами. При прямій поставці одному покупцю це неможливо. Потрібно або знайти 20 тонн меду одного сорту, або знайти покупця, який погодиться купити збірну партію з різних сортів, що мало ймовірно.
— Можливість продавати в Європу бджолопродукти. Продавець може відправити на склад Біржі одну експортну партію (20 тонн), яка складається, наприклад, з 15 тонн меду та 5 тонн продуктів бджільництва та продавати їх зі складу окремо.
— Можливість продавати фасований мед різних сортів маленькими партіями.
— Пряма поставка на склад покупця — 5% від суми угоди. — Продаж зі складу Медової біржі в Німеччині — 15% від суми угоди.
Плата за послуги біржі стягується за фактом угоди, укладеної між продавцем і покупцем на кожну партію товару. Тобто, за непроданий товар плата не стягується.
Вартість гомогенізації та фасування в 200л мет.бочкі — 1,5-2,0 грн/кг.
Вартість 200 л металевих бочок з внутр. покриттям харчовою фарбою:
— нова бочка — 800 грн/шт;
— б/у бочка — 500 грн/шт.
Вартість аналізів для отримання експортного дозволу від ветеринарної служби України (вул. Донецька, 30, м. Київ) — 4000-6000 грн.
Вартість аналізів на відповідність вимогам ЄС до якості меду, згідно директиви 2001/110/EC:
— аналізи в українській лабораторії (вихідний аналіз) — 10000 грн;
— аналізи в німецькій лабораторії (вихідний аналіз) — 900 євро.
Вартість послуг митного брокера для оформлення експорту — 3000 грн.
Вартість автомобільного перевезення меду (фура 20 тонн) з України в Німеччину (в залежності від відстані / регіону) — 2000-2500 євро.
Вартість автомобільного перевезення рамок (фура Jumbo) з України в Німеччину (в залежності від відстані / регіону) — 1400-1600 євро.
Суми витрат та тарифи вказані приблизно, на прикладі експорту з України та можуть змінюватися в залежності від стану ринку, та відрізнятися від фактичних.
Що потрібно для початку експорту в Європу?
Для розміщення оголошення про продаж меду на сайті європейської Медової біржі продавець повинен надати співробітникові біржі результат аналізів, пропонованої до продажу партії меду, на відповідність вимогам ЄС до якості меду, згідно директиви 2001/110/ЕС (так званий «вихідний аналіз» експортера). Допускаються аналізи, як українських, так і європейських лабораторій.
Продавець меду повинен мати експлуатаційний дозвіл оператора ринку, який відповідає вимогами НАССР (ДСТУ ISO 22000: 2007), або повинен мати договір на переробку меду (гомогенизацию, фасовку, зберігання тощо) з іншою особою, яка має такі потужності;
Продавець повинен бути здатним самостійно організувати оформлення документів необхідних для експорту з України, мати акредитацію в митниці, а також повинен бути зареєстрованим в реєстрі експортних потужностей;
Продавець повинен бути здатним узгодити з покупцем договір купівлі-продажу (експортний контракт) англійською мовою виставити рахунок на товар;
Продавець повинен бути здатним самостійно і за свій рахунок організувати автомобільну доставку свого товару в Європу, в разі укладення угоди з європейським покупцем. Продаж в Європу на умові самовивозу товару покупцем на практиці неможлива.
Подробиці процедури експорту описані в нашій статті «Експорт меду з України за 9 етапів. Покрокова інструкція та документи в PDF», а також в нашому відео-курсі «Як пасічнику почати продавати мед у країни ЄС?»
Для продавців інвентарю для бджільництва (рамок, вуликів тощо) перелік вимог буде меншим, а процедура простіша.
Для продавців з Молдови, Білорусі та РФ процедура експорту та вимоги можуть відрізнятися, але загальні принципи та послідовність такі ж, як і для жителів України.
Корисна інформація про експорт на порталі Євроінтеграції.
Корисна інформація щодо правил імпорту на порталі допомоги торгівлі Євросоюзу.